Rádi bychom Vás pozvali na výstavu Listopady 1939/1989, kterou připravila Univerzita Karlova v Praze. Živá paměť se stala jednou ze spolupracující institucí, která se podílela na vzniku výstavy.

Výstava připomíná události 17. listopadů 1939 a 1989 i životní osudy těch, kteří je prožili a utvářeli. Sleduje proměny 17. listopadu jako symbolu, jeho využívání a zneužívání v uplynulých pětasedmdesáti letech. Věnuje se nejen „známým“ událostem jako pohřbu Jana Opletala či studentské manifestaci v roce 1989, ale například také pozapomenutému úsilí československých studentů v Londýně, kteří se v roce 1941 zasadili o vyhlášení 17. listopadu Mezinárodním dnem studentstva.

Výstava je bohatě doplněna původními audio a video materiály (projevy prezidenta Háchy a Beneše, válečné rozhlasové hry z Londýna, rozhlasové reportáže, záběry z listopadu 1989 ad.). Její součástí je promítání dokumentu „Zvláštní akce Studenti“ na jehož vzniku se podílela právě Živá paměť. Pro rodiče s dětmi je připraven dětský koutek. Výstavní texty jsou kompletně přeloženy do angličtiny, takže výstava je vhodná i pro zahraniční návštěvníky.

 

Vystava Listopady